Projektowanie budynku pod wynajem
Podstawą do zrealizowania takiego projektu jest rozumienie potrzeb przyszłego użytkownika. Inne potrzeby mają osoby starsze w przypadku projektowania osiedla dla aktywnych seniorów, a inne młode rodziny z dziećmi o niedużych dochodach. Kluczem do sukcesu będzie skupienie się na konkretnej grupie docelowej.
Lokalizacja
Mając zdefiniowaną grupę docelową należy zastanowić się jaka lokalizacja jest dla takiego użytkownika najatrakcyjniejsza. Kawalerki dla młodych aktywnych osób na pewno będą wynajmować się dobrze w centrach dużych miast, natomiast osoby w średnim wieku wybierają miejsca o bardziej kameralnym charakterze.
Uwarunkowania wynikające z warunków technicznych i zapisów planistycznych
Projektując zabudowę pod wynajem musimy odnieść się do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Na podstawie tych dokumentów możemy określić, czy możemy wybudować budynek wielorodzinny lub domy jednorodzinne. Ciekawym rozwiązaniem może być budowa dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, gdzie każdy z osobnych modłów ma dwa lokale mieszkalne.
Kreacja wartości dodanej
Zawsze warto, aby miejsce, które tworzymy dawało użytkownikom wartość dodaną. Widok zza okna, lokal dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wykończenie o budynku lub mieszkania o wyższym standardzie to właśnie przykłady, które mogą uatrakcyjnić budynek na tle konkurencji.
Sytuacja, kiedy mamy już działkę
Często bywa tak, że inwestor posada już konkretną działkę. W takiej sytuacji staramy się poszukać najatrakcyjniejszych walorów, aby stworzyć projekt skrojony na miarę przyszłych użytkowników. Przykładem może być prezentowany powyżej budynek w zabudowie bliźniaczej (dwa domy jednorodzinne), gdzie zaprojektowaliśmy cztery lokale mieszkalne. Ze względu na to, że budynek wpisany jest skośną i narożną działkę każdy z lokali posiada wejście z poziomu terenu co ułatwić ma korzystanie przez osoby starsze.