Jak zaprojektować dom, aby nie przekroczyć budżetu?
Często przychodzą do nas klienci, którzy opowiadają nam o swoim wymarzonym domu. Prezentują nam zdjęcia realizacji z bardzo dużymi przeszkleniami, skomplikowanymi rozwiązaniami inżynierskimi i elewacjami wentylowanymi na podkonstrukcji. Niestety w trakcie rozmowy o planowanym budżecie okazuje się, że trudno będzie sprostać ich wymaganiom ponieważ często modne i efektowne rozwiązania z popularnych portali i pism branżowych są bardzo kosztowane.
Doświadczenie
Spotkaliśmy się już kilka razy z niezrozumieniem klientów i naciskiem na projektowanie bardzo drogich rozwiązań, które nie mieściły się w budżecie. W konsekwencji po trzech latach od uzyskania pozwolenia na budowę decyzja wygasła, a budowa się nie rozpoczęła. Niestety problem ten nie dotyczy tylko inwestorów, którzy planują swój wymarzony dom, ale również właścicieli firm i początkujących deweloperów. Statystyk nie oszukamy – 30% pozwoleń na budowę, które uzyskane były dla naszych klientów nigdy nie doczekały się na rozpoczęcie budowy ze względu na budżet.
Rozsądek i szlachetność
W naszej opinii najlepsza architektura, to taka która w świadomy i rozważny sposób wpisuje się w otoczenie. Analiza kontekstu pozwala na poszukanie elementów, które definiują tożsamość miejsca. Okazuje się, że modne i efekciarskie elementy nie zawsze odpowiednio zintegrowane są z lokalnym krajobrazem, a proste i zaczerpnięte z otoczenia elementy sprawiają, że budynki stają się ponadczasowe i szlachetne. Takie projektowanie możemy zdefiniować jako minimalizm lub krytyczny regionalizm, ponieważ skupiamy się na tym co naprawdę jest istotne dla projektowanego przez nas miejsca.
Przykład
Na powyższym zdjęciu znajduje się projekt zabudowy bliźniaczej i domu jednorodzinnego , który był zaprojektowany wykorzystując tradycyjne atrybuty dla projektowanej lokalizacji. Inwestycja będzie znajdowała się w podmiejskiej prężnie rozwijającej się gminie, o silnej tożsamości miejsca, w lokalizacji z widokiem na średniowieczną parcelację miejscowości. Od początku poszukiwaliśmy archetypu, który w mechaniczny sposób określi parametry architektoniczne. Najlepszym punktem odniesienia stały się charakterystyczne przedwojenne ceglane domy jednorodzinne z drewnianą ścianką kolankową i wypłaszczonym dachem. Rozbudowaliśmy formy podstawowe o warianty podcieni i zróżnicowaliśmy kolorystykę materiałów elewacyjnych. Kluczowe dla projektu stały się rozwiązania optymalizacyjne – konstrukcja hybrydowa – parter i strop zaprojektowane jako murowane i monolityczne, a poddasze w konstrukcji szkieletowej, co pozwoliło na wyłączenie z kosztów rusztu pod elewację drewnianą w przypadku ściany murowanej. Zwarte bryły i proste zabiegi kompozycyjne sprawiają, że szlachetne rozwiązania materiałowe grają pierwsze skrzypce. Skromna i dobrze starzejąca się architektura, która tworzy piękne relacje z otoczeniem może być kluczem do optymalizacji finansowej w czasie budowy.
Podsumowanie
Szukajmy prostych i rozsądnych rozwiązań projektowych. Mądrze zagospodarowana zwarta bryła budynku, zoptymalizowane przeszklenia i świadome podejście do zastosowanych materiałów zawsze będą pozytywnie wpływać na budżet inwestycji.