Czy w architekturę można inwestować?
Szukanie przewagi konkurencyjnej podczas inwestycji budowlanej, przez wyróżnienie się dobrą architekturą znane jest od dawna. W starożytności rzymianie budowali miasta na planie obozów rzymskich, aby wyróżnić się myślą cywilizacyjną i pokazać ją od atrakcyjnej strony. W średniowieczu obiekty sakralne objawiały pozycję kościoła, a XIX -wieczne fabryki i infrastruktura kolejowa pokazuje nam to, gdzie w owym czasie migrował pieniądz.
Jeszcze niedawno częstym wyróżnikiem były złożone dekonstruktywistyczne formy lub architektura high-tech, ale obecnie najbardziej wartościowym kryterium wyróżnienia i jakości jest wpływ na środowisko – zarówno kulturowe i naturalne.
Czym w ogóle jest architektura?
Zadaniem architektury jest poszukanie najlepszej odpowiedzi na zadane pytania. Poruszamy wątki inżynieryjne, funkcjonalne, materiałowe, kreacji i wpływu na tożsamość miejsca. Architektura powinna przekształcać przestrzeń w sposób świadomy i mądry.
Elementy związane z środowiskiem naturalnym i kulturowym
Związanie architektury z środowiskiem naturalnym może przejawiać się z jej wpływem zarówno podczas budowania, jaki i użytkowania. Zwracanie naturze to co jej zabraliśmy może przejawiać się w budowie zielonych ścian i tarasów (dachów), retencjonowania wody opadowej i wykorzystywanie jej np. do spłukiwania w toalecie, wykorzystywanie systemów OZE.
Środowisko kulturowe, które kształtujemy tworząc przestrzenie dla ludzi wymaga dogłębnych studiów i analiz. Zawsze badamy otoczenie i kontekst miejsca, szukamy genotypu w układach parcelacyjnych, relacjach pomiędzy budynkami, użytych materiałów do budowy i wiele innych aspektów.
Świadome wpisywanie obiektów w otoczenie sprawia, że nie zaburzamy form lokalnych dla danego miejsca, wzmacniamy tożsamość kulturową i przekazujemy ją następnym pokoleniom.
Elementy związane z prestiżem i pozycją
Architektura zawsze akcentowała pozycję właściciela, władzy i innych grup. Proporcje, układy brył, perforacji okiennych, użyte materiały zawsze w określony sposób komunikują do odbiorcy. Architekci zawsze starają się panować nad tym komunikatem. Wybudowanie monumentalnej kolumnady będzie trudnym i nieadekwatnych rozwiązaniem dla sklepu z zabawkami lub warsztatu samochodowego. Dopasowanie charakteru architektury zawsze powinno być w zgodzie z założeniami inwestora i jest to jeden z głównych elementów, który omawia się przy wstępnych pracach projektowych.
Zyski długofalowe
Inwestowanie w dobre założenia architektoniczne zawsze się opłaca. Stosowanie szlachetnych i trwałych materiałów oraz uzasadnionych i przemyślanych zabiegów architektonicznych spowoduje, że budynek nie będzie się szybko starzał, a patyna doda mu szlachetności. Relacje z otoczeniem i użycie lokalnych tworzyw będą zawsze wyróżniały daną inwestycję na tle przemijającej mody i popularnych rozwiązań. Jednym z lepszych przykładów projektowania ponadczasowych obiektów jest warszawski biurowiec Agory projektu pracowni JEMS Architekci.
Podsumowanie
Na górze artykułu zaprezentowałem projekt, który wyszedł z pod kreski naszej pracowni. Projektowany budynek apartamentowy wpisany jest w narożną działkę w zabudowie willowej w Gdyni. Jego uskokowa forma łączy skalą sąsiednią zabudowę bliźniaczą trzykondygnacyjną i czterokondygnacyjną wielorodzinną. Użycie wydłużonej piaskowo-szarej cegły nawiązuję do tradycji ceglanego przedwojennego modernizmu i sprawia, że budynek staje się w odbiorze cieplejszy – mniej sterylny i bardziej lokalny. Zaproponowane rozwiązania OZE (gruntowa pompa ciepła) i zbieranie wody deszczowej mają pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne.